Az Aikido Kihon Gi öt részből álló DVD sorozat, melyet Jaff Raji 5. danos francia aikido tanár készített. A sorozat tagjai a következők:
FONDEMENTS (ALAPOK)(80 perc)
SHOMEN UCHI (80 perc)
YOKOMEN UCHI (85 perc)
USHIRO WAZA (55 perc)
BUKI WAZA & TANINZU GAKE (73 perc
Ahogyan arra a sorozat címe is utal, a több mint hat és fél órás videó anyag az aikido alaptechnikáinak gondosan összeállított és figyelemre méltó terjedelmű tárháza. A DVD-k elején megjelenő rövid szöveges (több nyelvű) ismertetéseken, illetve a gyakorlatok neveinek kiírásán kívül, a videó anyag nem tartalmaz szöveges vagy szóbeli instrukciót, illetve magyarázatot.
A Kihon Gi első lemezének francia alcíme Fondements (Alapok) - tulajdonképpen az “alapok alapjai”. A kazetta első felében egyéni és páros előkészítő gyakorlatok láthatók: REISHIKI - tisztelet adás; JUNBI DOSA - légző gyakorlatok, aikido “gimnasztika”, hajlékonyság fejlesztő és lazító gyakorlatok; TANDOKU DOSA - egyéni gyakorlatok: ukemi (háromféle hátragurulás, ötféle előre gurulás), shikko (előre 4 fajta, hátra 3 fajta, irimi tenkan), tai sabaki, ashi sabaki (10 alap forma); SOTAI DOSA (pl. katate dori tai no henka, kokyu ho (naname), suwari waza koyu ho).
A felkészítő és rávezető gyakorlatok után következik a KIHON WAZA, amely a 12 alap gyakorlat részletes, kulcspontokat kiemelő bemutatása. A technikák végrehajtását a nekik megfelelő legtermészetesebb támadási formákból láthatjuk:
IKKYO - shomen uchi
NIKYO - kata dori
SANKYO -ushiro ryote dori
YONKYO - aihanmi katate dori
GOKYO - tanto dori yokomen
IRIMINAGE - shomen uchi
SHIHONAGE - gyakuhanmi katate dori
KOTE GAESHI - tsuki
KAITENNAGE - gyakuhanmi katate dori
SOTO KAITENNAGE - jodan tsuki
TENCHINAGE - ryote dori
KOSHINAGE - ushiro katate dori kubi shime
JUJI GARAMI NAGE - ushiro ryote dori
KOKYU NAGE - shomen uchi
A HENKA WAZA rész néhány standard variácós technikát ismertet (HIJI KIME OSAE, UDE KIME NAGE, SUMI OTOSHI, USHIRO KIRI OTOSHI).
Minden egyes technikát többször láthatunk különböző kameraállásokból, a lényeges részletekre való ráközelítéssel. A lassú, precíz, a kulcspontoknál megállított bemutatásokat mindig egy dinamikus képsorozat követ. Az első DVDt a gyakorlási formák képi áttekintése (suwari waza, hanmi handachi waza ....), valamint az alap támadási módok bemutatása zárja.
A további 4 DVD-n szereplő közel 300 technika (összesen kb. 1500 bemutatott gyakorlat plusz lassítások) rendszerezése a 30 alap támadási forma csoportosításán alapszik. Ezek szerint öt nagy csoportja van a támadási módoknak (v.ö. Ueshiba Morihei Budo, Szenzár Kiadó):
a SHOMEN UCHIra (vagy a kardvívásban kiri otoshira) épülő támadások:
shomen uchi
aihanmi katate dori
katate ryote dori
kata dori menuchi
muna dori
jodan tsuki
mae geri
a YOKOMEN UCHIra (vagy vívásban kesa girire) épülő formák:
yokomen uchi
gyaku hanmi katate dori
ryote dori, sode dori
ryo sode dori, kata dori
ryo kata dori, chudan tsuki
USHIRO WAZA vagyis a hátulról jövő támadások:
ushiro ryote dori
ushiro ryohiji dori
ryo kata dori
katate dori kubi shime
eri dori
eri dori men uchi
hagai jime
BUKI WAZA vagyis a fegyveres támadások
tanto dori
jo dori
tachi dori
aikiken alapok (happo giri)
TANINZU GAKE - két vagy több támadó egyszerre
futari dori
ninin gake
sannin gake
yonin gake
A szerző saját bevallása szerint egy semleges stílusú, de mindenféleképpen sallangoktól mentes bemutatási formára törekedett. A hangsúly (a Jaff táborokat látogatók számára nem meglepő módon) a jó tartásra, a nyugodt, mégis dinamikus erőt sugárzó tiszta mozdulatokra, és az érthetőségre került. A kiegyensúlyozott, kimondottan oktatást, nem pedig a néző elkápráztatását célzó előadásmód azonban nem nélkülöz helyenkénti váratlan ritmusváltásokat, szellemes, “improvizatív” megoldásokat, illetve esetleges “botlásokat”, melyek feltehetően szándékosan maradtak benne az anyagban, még hitelesebbé, gyakorlásszerűbbé téve azt. A kazetta sorozatot egy úgynevezett “Epilógus” rész zárja (5-ös kazetta vége), amely különböző gyakorlási formákban bemutatott rendkívül dinamikus, a formák kereteit átlépő, jiyu wazákat tartalmaz.
Az Aikido Kihon Gi, bár természetesen nem helyettesíti a rendszeres, képzett tanár melletti, gyakorlást, illetve a színvonalas edzőtáborokon való részvételt, fontos kiegészítő anyag, illetve “emlékeztető” lehet kezdőknek, haladóknak, és instruktoroknak egyaránt.