JAFF RAJI : AIKIDO KIHON GI

DVD sorozat

Az Aikido Kihon Gi öt részből álló DVD sorozat, melyet Jaff Raji 5. danos francia aikido tanár készített. A sorozat tagjai a következők:

1. FONDEMENTS (ALAPOK)(80 perc)
        2. SHOMEN UCHI (80 perc)
        3. YOKOMEN UCHI (85 perc)
        4. USHIRO WAZA (55 perc)
        5. BUKI WAZA & TANINZU GAKE (73 perc

Ahogyan arra a sorozat címe is utal, a több mint hat és fél órás videó anyag az aikido alaptechnikáinak gondosan összeállított és figyelemre méltó terjedelmű tárháza. A DVD-k elején megjelenő rövid szöveges (több nyelvű) ismertetéseken, illetve a gyakorlatok neveinek kiírásán kívül, a videó anyag nem tartalmaz szöveges vagy szóbeli instrukciót, illetve magyarázatot.

A Kihon Gi első lemezének francia alcíme Fondements (Alapok) - tulajdonképpen az “alapok alapjai”. A kazetta első felében egyéni és páros előkészítő gyakorlatok láthatók: REISHIKI - tisztelet adás; JUNBI DOSA - légző gyakorlatok, aikido “gimnasztika”, hajlékonyság fejlesztő és lazító gyakorlatok; TANDOKU DOSA - egyéni gyakorlatok: ukemi (háromféle hátragurulás, ötféle előre gurulás), shikko (előre 4 fajta, hátra 3 fajta, irimi tenkan), tai sabaki, ashi sabaki (10 alap forma); SOTAI DOSA (pl. katate dori tai no henka, kokyu ho (naname), suwari waza koyu ho).

A felkészítő és rávezető gyakorlatok után következik a KIHON WAZA, amely a 12 alap gyakorlat részletes, kulcspontokat kiemelő bemutatása. A technikák végrehajtását a nekik megfelelő legtermészetesebb támadási formákból láthatjuk:

• IKKYO - shomen uchi
        • NIKYO - kata dori
        • SANKYO -ushiro ryote dori
        • YONKYO - aihanmi katate dori
        • GOKYO - tanto dori yokomen
        • IRIMINAGE - shomen uchi
        • SHIHONAGE - gyakuhanmi katate dori
        • KOTE GAESHI - tsuki
        • KAITENNAGE - gyakuhanmi katate dori
        • SOTO KAITENNAGE - jodan tsuki
        • TENCHINAGE - ryote dori
        • KOSHINAGE - ushiro katate dori kubi shime
        • JUJI GARAMI NAGE - ushiro ryote dori
        • KOKYU NAGE - shomen uchi

A HENKA WAZA rész néhány standard variácós technikát ismertet (HIJI KIME OSAE, UDE KIME NAGE, SUMI OTOSHI, USHIRO KIRI OTOSHI).

Minden egyes technikát többször láthatunk különböző kameraállásokból, a lényeges részletekre való ráközelítéssel. A lassú, precíz, a kulcspontoknál megállított bemutatásokat mindig egy dinamikus képsorozat követ. Az első DVDt a gyakorlási formák képi áttekintése (suwari waza, hanmi handachi waza ....), valamint az alap támadási módok bemutatása zárja.

A további 4 DVD-n szereplő közel 300 technika (összesen kb. 1500 bemutatott gyakorlat plusz lassítások) rendszerezése a 30 alap támadási forma csoportosításán alapszik. Ezek szerint öt nagy csoportja van a támadási módoknak (v.ö. Ueshiba Morihei  Budo, Szenzár Kiadó):

• a SHOMEN UCHIra (vagy a kardvívásban kiri otoshira) épülő támadások:
        • shomen uchi
        • aihanmi katate dori
        • katate ryote dori
        • kata dori menuchi
        • muna dori
        • jodan tsuki
        • mae geri
  • a YOKOMEN UCHIra (vagy vívásban kesa girire) épülő formák:
        • yokomen uchi
        • gyaku hanmi katate dori
        • ryote dori, sode dori
        • ryo sode dori, kata dori
        • ryo kata dori, chudan tsuki
  • USHIRO WAZA vagyis a hátulról jövő támadások:
        • ushiro ryote dori
        • ushiro ryohiji dori
        • ryo kata dori
        • katate dori kubi shime
        • eri dori
        • eri dori men uchi
        • hagai jime
  • BUKI WAZA vagyis a fegyveres támadások
        • tanto dori
        • jo dori
        • tachi dori
        • aikiken alapok (happo giri)
  • TANINZU GAKE - két vagy több támadó egyszerre
        • futari dori
        • ninin gake
        • sannin gake
        • yonin gake

A szerző saját bevallása szerint egy semleges stílusú, de mindenféleképpen sallangoktól mentes bemutatási formára törekedett. A hangsúly (a Jaff táborokat látogatók számára nem meglepő módon) a jó tartásra, a nyugodt, mégis dinamikus erőt sugárzó tiszta mozdulatokra, és az érthetőségre került. A kiegyensúlyozott, kimondottan oktatást, nem pedig a néző elkápráztatását célzó előadásmód azonban nem nélkülöz helyenkénti váratlan ritmusváltásokat, szellemes, “improvizatív” megoldásokat, illetve esetleges “botlásokat”, melyek feltehetően szándékosan maradtak benne az anyagban, még hitelesebbé, gyakorlásszerűbbé téve azt. A kazetta sorozatot egy úgynevezett “Epilógus” rész zárja (5-ös kazetta vége), amely különböző gyakorlási formákban bemutatott rendkívül dinamikus, a formák kereteit átlépő, jiyu wazákat tartalmaz.

Az Aikido Kihon Gi, bár természetesen nem helyettesíti a rendszeres, képzett tanár melletti, gyakorlást, illetve a színvonalas edzőtáborokon való részvételt, fontos kiegészítő anyag, illetve “emlékeztető” lehet kezdőknek, haladóknak, és instruktoroknak egyaránt.

Megvásárolható az AIKI-SPORT Budoboltban

KÖNYVAJÁNLÓ: